Sigorta İşlemleri ve Kanuni Sorumluluklar Hakkında

Sigorta ve Yenileme Fonu Ödeme Sorumluluğu nedir?
Ortak alan kapsamında kullanılan tüm makine, techizat ve mobilyaları ve 3. mali mesuliyeti de kapsayan bir sigorta yaptırılır. Bu sigortalar her türlü acil durum, beklenmeyen ve garanti kapsamı dışında kalan durum ve olaylarda binayı korumak adına yapılmaktadır. Buna ek olarak da her yıl Yönetim Planında tanımlandığı üzere bütçenin % 1,5 tutarından az, %3 tutarından fazla olamayacak  oranda bir kısmı bina yenileme fonu olarak ayrılması zorunludur. Bu fon ile ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulan veya Genel Kurul Toplantısında karar verilerek yapılması planlanan ekler için kullanılabilecektir. Bu bedeli ödeme sorumluluğu mülk sahibinde olup , kiracıdan tahsil edilemez. Yılda bir defa olarak toplu halde ödenmektedir.

DASK ve daire içi sigorta yaptırılması konusunda destek alabilirmiyim ?
DASK her bir mülk sahibinin kanunen yaptırmak ve bir kopyasını yönetim ile paylaşmak zorunda olduğu bir poliçedir. Buna ek olarak da her türlü acil durum ve komşuluk mali mesuliyeti de kapsayan bir sigortanın da daire sahipleri /kiracısı tarafından yaptırılması önerilmektedir. Arzu eden daire sakinlerimize Yönetim tarafından Emaar Türkiye olarak çalışılan sigorta şirket iletişim bilgileri paylaşılarak yardımcı olunabilir.

Mahalle Muhtarlığına nakil işlemlerimi nasil yaptırabilirim?
Yasa gereği taşındığınız tarihten itibaren 20 iş günü içinde adınıza düzenlenmiş İgdaş veya Telekom faturası veya tapunuz (Kiracılar için noter tasdikli kira kontratı) ile birlikte Üsküdar Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak adres kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.
Kayıt işleminizi nüfus müdürlüğünde tamamladıktan sonra muhtarlık kaydınız sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Muhtarlıktan teyit etmenizi öneririz.

Üsküdar Nüfus Müdürlüğü;
Mimar Sinan Mah. Dr. Fahri Atabey Cad. No:21 Üsküdar, İstanbul Tel: 0 216 - 201 20 95
Ünalan Mahallesi Muhtarlığı;
Soyak Cami Sok. No:8 Ünalan, Üsküdar, İstanbul Tel: 0 216 - 324 78 78

 

Arama İzni Yok
Telefon etme özelliğini kullanabilmek için uygulama ayarlarından izin verdiğinize emin olunuz.