Evde Sağlık Hizmetleri

Evde Covid-19 Testi

Evde yada İşyerinde, sağlık bakanlığı onaylı ve sertifikalı testler.

Hızlı COV-19 Antikor Testi : Parmak ucundan (kapiller) alınan kan ile 8 dakika gibi kısa bir sürede sonuç veren , kişinin aktif hastalık döneminde(IgM) veya daha önceden geçirip ve bağışıklık kazandığı(IgG) hakkında bilgiler vermektedir. Avantajı maliyetinin daha düşük olması ve hızlı sonuç vermesidir. Dezavantajı ise bahsi geçen antikorlar hastalığın ilk başlarında oluşmadığı için akut dediğimiz ilk dönemde bilgi vermemektedir. Bu yüzden tanı değil tarama testi olarak kullanımı daha uygundur.

COV-19 Antikor Düzeyi Testi : Toplardamardan alınan kanın laboratuvarda antikor düzeyi ölçülmesi esasına dayanarak , kişinin aktif hastalık döneminde veya daha önceden geçirip ve bağışıklık kazandığı hakkında bilgiler vermektedir. Avantajı sayısal değer olarak rapor edilebildiği için, aktif hastalık döneminde olma şüphesi taşıyan(IgM pozitif) kişilerin sağlık kuruluşlarına COV-19 PCR testi için yönlendirilebilmesini sağlamaktadır.
Doğruluk ve hata payı olarak iki test arasında anlamlı bir fark olmasa da laboratuvar ölçüm sonuçları sayısal değer belirttiğinden daha doğru sonuç verebilmektedir.

COV-19 PCR Testi : Burun ve boğaz mukozasından alınan sürüntü örneği ile virüsün tespitini sağlayan testtir. Tarama amaçlı kullanılmamakta olup şüpheli (covid pozitif hasta ile temas veya hastalık belirtileri taşıyan) kişilerde tanı amaçlı kullanılan bir testtir. Hastalığa yakalanan kişilerde erken dönemde doğru sonuç alınmasını sağlamaktadır.

NOT : Hızlı tanı kitleri TÜRKLAB tarafından üretilen ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kitlerdir. Laboratuvar testleri ise Özel Merkez Laboratuvarları (Erkut Sağlık Hizm. Ltd Şti)’nda yapılmaktadır.

Alışveriş yapabilmek için üye girişi yapmalısınız
Arama İzni Yok
Telefon etme özelliğini kullanabilmek için uygulama ayarlarından izin verdiğinize emin olunuz.